Yageo KNP7WSJB-91-1R3
KNP7WSJB-91-1R3
Part No.:
KNP7WSJB-91-1R3
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaKNP7WSJB-91-1R3.pdf
Description:
RES 1.3 OHM 5% 7W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
KNP
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.3 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.335 Dia x 0.965 L (8.50mm x 24.50mm)