Vishay Sfernice L0805MR510FBTC
L0805MR510FBTC
Part No.:
L0805MR510FBTC
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaL0805MR510FBTC.pdf
Description:
L 0805 M R510 F B TR500
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
L
ProductStatus:
Active
Resistance:
510 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.075 L x 0.050 W (1.91mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max):
0.025 (0.63mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaL0805MR510FBTC.pdf
1. How to order L0805MR510FBTC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the L0805MR510FBTC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L0805MR510FBTC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L0805MR510FBTC L0805MR200KNT L0603MR100GNW
Part Number L0805MR510FBTC L0805MR200KNT L0603MR100GNW
Manufacturer Vishay Sfernice Vishay Sfernice Vishay Sfernice
Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series L L L
ProductStatus Active Active Active
Resistance 510 mOhms 510 mOhms 510 mOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W
Composition Thin Film Thin Film Thin Film
TemperatureCoefficient ±300ppm/°C ±300ppm/°C ±300ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - -
Size/Dimension 0.075 L x 0.050 W (1.91mm x 1.27mm) 0.075 L x 0.050 W (1.91mm x 1.27mm) 0.075 L x 0.050 W (1.91mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max) 0.025 (0.63mm) 0.025 (0.63mm) 0.025 (0.63mm)