Littelfuse Inc. L4004V6TP
L4004V6TP
Part No.:
L4004V6TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
ShinYuaL4004V6TP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Logic - Sensitive Gate
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
4 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
33A, 40A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
5 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
10 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)