Littelfuse Inc. L4008R6TP
L4008R6TP
Part No.:
L4008R6TP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaL4008R6TP.pdf
Description:
TRIAC 400V 8A TO220R
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
65A, 85A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
20 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)