Littelfuse Inc. L6006D8RP
L6006D8RP
Part No.:
L6006D8RP
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaL6006D8RP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO252
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
6 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
50A, 60A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
20 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)