Littelfuse Inc. L6008D6RP
L6008D6RP
Part No.:
L6008D6RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaL6008D6RP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO252
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Logic - Sensitive Gate
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
65A, 85A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
5 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
10 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)