Littelfuse Inc. L6008D8TP
L6008D8TP
Part No.:
L6008D8TP
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaL6008D8TP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO252
Packaging:
Tube
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
65A, 85A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
20 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)