Taiyo Yuden LB2518T102K
LB2518T102K
Part No.:
LB2518T102K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1007 (2518 Metric)
Datasheet:
ShinYuaLB2518T102K.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 15MA 24 OHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
1007 (2518 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
LB
ProductStatus:
Active
Type:
Wirewound
Material-Core:
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
15 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
24Ohm
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
2.4MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
252 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaLB2518T102K.pdf
1. How to order LB2518T102K on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LB2518T102K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LB2518T102K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LB2518T102K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LB2012T101K LB3218T470K LB1608T100M LB2012T470K LB2518T102K
Part Number LB2012T101K LB3218T470K LB1608T100M LB2012T470K LB2518T102K
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden Taiyo Yuden Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series LB LB LB LB LB
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material-Core - - - - -
Inductance 1 mH 1 mH 1 mH 1 mH 1 mH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 24Ohm 24Ohm 24Ohm 24Ohm 24Ohm
Q@Freq - - - - -
Frequency-SelfResonant 2.4MHz 2.4MHz 2.4MHz 2.4MHz 2.4MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 252 kHz 252 kHz 252 kHz 252 kHz 252 kHz