Essentra Components LCBS-16M-01
LCBS-16M-01
Part No.:
LCBS-16M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
ShinYuaLCBS-16M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 16MM
Packaging:
Bulk
Series:
LCBS-M
ProductStatus:
Active
HoldingType:
Snap Lock
MountingType:
Snap Lock
BetweenBoardHeight:
0.630 (16.00mm)
Length-Overall:
1.362 (34.60mm)
SupportHoleDiameter:
0.157 (3.99mm)
SupportPanelThickness:
0.062 (1.57mm) 1/16
MountingHoleDiameter:
0.187 (4.75mm) 3/16
MountingPanelThickness:
0.031 ~ 0.078 (0.79mm ~ 1.98mm)
Features:
Winged
Category:
Board Supports
Datasheet:
ShinYuaLCBS-16M-01.pdf
1. How to order LCBS-16M-01 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LCBS-16M-01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LCBS-16M-01?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LCBS-16M-01.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LCBS-12M-01 LCBS-14M-01 LCBS-16M-01 LCBS-8M-01
Part Number LCBS-12M-01 LCBS-14M-01 LCBS-16M-01 LCBS-8M-01
Manufacturer Essentra Components Essentra Components Essentra Components Essentra Components
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Series LCBS-M LCBS-M LCBS-M LCBS-M
ProductStatus Active Active Active Active
HoldingType Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock
MountingType Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock
BetweenBoardHeight 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm)
Length-Overall 1.362 (34.60mm) 1.362 (34.60mm) 1.362 (34.60mm) 1.362 (34.60mm)
SupportHoleDiameter 0.157 (3.99mm) 0.157 (3.99mm) 0.157 (3.99mm) 0.157 (3.99mm)
SupportPanelThickness 0.062 (1.57mm) 1/16 0.062 (1.57mm) 1/16 0.062 (1.57mm) 1/16 0.062 (1.57mm) 1/16
MountingHoleDiameter 0.187 (4.75mm) 3/16 0.187 (4.75mm) 3/16 0.187 (4.75mm) 3/16 0.187 (4.75mm) 3/16
MountingPanelThickness 0.031 ~ 0.078 (0.79mm ~ 1.98mm) 0.031 ~ 0.078 (0.79mm ~ 1.98mm) 0.031 ~ 0.078 (0.79mm ~ 1.98mm) 0.031 ~ 0.078 (0.79mm ~ 1.98mm)