Panduit Corp LCMC185-14-X
LCMC185-14-X
Part No.:
LCMC185-14-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Terminals - Rectangular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLCMC185-14-X.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 185MM #M14
Packaging:
Bulk
Series:
LCMC
RoHS:
RoHS
Color:
Features:
Insulation:
Non-Insulated
Wire Gauge:
185mm²
Part Status:
Obsolete
Termination:
Crimp, Barrel
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size:
M14 Stud
Tab Thickness:
0.173" (4.39mm)
Terminal Type:
Ring, Tubular
Terminal Style:
Two Stud Holes
Length - Overall:
5.890" (149.61mm)
Width - Outer Edges:
1.319" (33.50mm)