Panduit Corp LCMC300-12-6
LCMC300-12-6
Part No.:
LCMC300-12-6
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Terminals - Rectangular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLCMC300-12-6.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 300MM #M12
Packaging:
Bulk
Series:
LCMC
RoHS:
RoHS
Color:
Features:
Insulation:
Non-Insulated
Wire Gauge:
300mm²
Part Status:
Active
Termination:
Crimp, Barrel
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size:
M12 Stud
Tab Thickness:
0.213" (5.40mm)
Terminal Type:
Ring, Tubular
Terminal Style:
Two Stud Holes
Length - Overall:
6.579" (167.11mm)
Width - Outer Edges:
1.673" (42.49mm)
Category:
Datasheet:
ShinYuaLCMC300-12-6.pdf
1. How to order LCMC300-12-6 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LCMC300-12-6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LCMC300-12-6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LCMC300-12-6.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LCMC240-12-6 LCMC300-12-6 LCMC240-00-6 LCMC300-14-6 LCMC95-00-X
Part Number LCMC240-12-6 LCMC300-12-6 LCMC240-00-6 LCMC300-14-6 LCMC95-00-X
Manufacturer Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series LCMC LCMC LCMC LCMC LCMC
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Color - - - - -
Features - - - - -
Insulation Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated
Wire Gauge 300mm² 300mm² 300mm² 300mm² 300mm²
Part Status Active Active Active Active Active
Termination Crimp, Barrel Crimp, Barrel Crimp, Barrel Crimp, Barrel Crimp, Barrel
Stud/Tab Size M12 Stud M12 Stud M12 Stud M12 Stud M12 Stud
Tab Thickness 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm)
Terminal Type Ring, Tubular Ring, Tubular Ring, Tubular Ring, Tubular Ring, Tubular
Terminal Style Two Stud Holes Two Stud Holes Two Stud Holes Two Stud Holes Two Stud Holes
Length - Overall 6.579" (167.11mm) 6.579" (167.11mm) 6.579" (167.11mm) 6.579" (167.11mm) 6.579" (167.11mm)
Width - Outer Edges 1.673" (42.49mm) 1.673" (42.49mm) 1.673" (42.49mm) 1.673" (42.49mm) 1.673" (42.49mm)