Panduit Corp LCMC95-14-X
LCMC95-14-X
Part No.:
LCMC95-14-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Terminals - Rectangular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLCMC95-14-X.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 95MM #M14
Packaging:
Bulk
Series:
LCMC
RoHS:
RoHS
Color:
Features:
Insulation:
Non-Insulated
Wire Gauge:
95mm²
Part Status:
Obsolete
Termination:
Crimp, Barrel
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size:
M14 Stud
Tab Thickness:
0.118" (3.00mm)
Terminal Type:
Ring, Tubular
Terminal Style:
Two Stud Holes
Length - Overall:
4.862" (123.49mm)
Width - Outer Edges:
0.965" (24.51mm)