NXP USA Inc. LD6816CX4/27H,315
LD6816CX4/27H,315
Part No.:
LD6816CX4/27H,315
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
ShinYuaLD6816CX4/27H,315.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 4WLCSP
  • Related Categories
Package/Case:
4-XFBGA, WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.7V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.075V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
100 µA
Current-Supply(Max):
250 µA
PSRR:
55dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Transient Voltage
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C