NXP USA Inc. LD6836CX4/14P,315
LD6836CX4/14P,315
Part No.:
LD6836CX4/14P,315
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
ShinYuaLD6836CX4/14P,315.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.4V 300MA 4WLCSP
  • Related Categories
Package/Case:
4-XFBGA, WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.4V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.16V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
100 µA
Current-Supply(Max):
250 µA
PSRR:
55dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C