NXP USA Inc. LD6836TD/22P,125
LD6836TD/22P,125
Part No.:
LD6836TD/22P,125
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaLD6836TD/22P,125.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.2V 300MA 5TSOP
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.2V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
100 µA
Current-Supply(Max):
250 µA
PSRR:
55dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C