Diotec Semiconductor LDI1117-1.2D
LDI1117-1.2D
Part No.:
LDI1117-1.2D
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLDI1117-1.2D.pdf
Description:
Volt. Reg. 20V..1.176V, 1.224V
  • Related Categories
Package/Case:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
1.224V
VoltageDropout(Max):
1.25V @ 1A
Current-Output:
1.35A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
ControlFeatures:
Current Limit
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)