Diotec Semiconductor LDI1117-1.2H
LDI1117-1.2H
Part No.:
LDI1117-1.2H
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ShinYuaLDI1117-1.2H.pdf
Description:
Volt. Reg. 20V..1.176V, 1.224V
  • Related Categories
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
1.224V
VoltageDropout(Max):
1.25V @ 1A
Current-Output:
1.35A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)