Texas Instruments LM1085IS-3.3
LM1085IS-3.3
Part No.:
LM1085IS-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
ShinYuaLM1085IS-3.3.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-3
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
27V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.5V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)