Texas Instruments LM1086IS-3.3
LM1086IS-3.3
Part No.:
LM1086IS-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
ShinYuaLM1086IS-3.3.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 1.5A DDPAK/TO263
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
Voltage-Input(Max):
27.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.5V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
5 mA
Current-Supply(Max):
10 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C