National Semiconductor LM1086ISX-3.3/NOPB
LM1086ISX-3.3/NOPB
Part No.:
LM1086ISX-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Datasheet:
ShinYuaLM1086ISX-3.3/NOPB.pdf
Description:
LM1086 1.5-A FIXED- AND ADJUSTAB
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-Input(Max):
27V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.5V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
5 mA
Current-Supply(Max):
10 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C