Texas Instruments LM120H-12/NOPB
LM120H-12/NOPB
Part No.:
LM120H-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Datasheet:
ShinYuaLM120H-12/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR -12V 200MA TO39-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Negative
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
-32V
Voltage-Output(Min/Fixed):
-12V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
Current-Output:
200mA
Current-Quiescent(Iq):
1 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
64dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Temperature
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C