Texas Instruments LM2575HVS-15
LM2575HVS-15
Part No.:
LM2575HVS-15
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaLM2575HVS-15.pdf
Description:
IC REG BUCK 15V 1A TO263-5
Packaging:
Tube,Tube
Series:
SIMPLE SWITCHER®
ProductStatus:
Not For New Designs
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4V
Voltage-Input(Max):
60V
Voltage-Output(Min/Fixed):
15V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1A
Frequency-Switching:
52kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)