Texas Instruments LM2575HVT-12/LB03
LM2575HVT-12/LB03
Part No.:
LM2575HVT-12/LB03
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
ShinYuaLM2575HVT-12/LB03.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Min):
4V
Voltage-Input(Max):
60V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1A
Frequency-Switching:
52kHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)