Texas Instruments LM2576HVSX-12
LM2576HVSX-12
Part No.:
LM2576HVSX-12
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaLM2576HVSX-12.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-Input(Min):
4V
Voltage-Input(Max):
60V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
3A
Frequency-Switching:
52kHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)