Texas Instruments LM2597M-3.3/NOPB
LM2597M-3.3/NOPB
Part No.:
LM2597M-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLM2597M-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
SIMPLE SWITCHER®
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
40V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
500mA
Frequency-Switching:
150kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)