Texas Instruments LM2673S-12
LM2673S-12
Part No.:
LM2673S-12
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
ShinYuaLM2673S-12.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
SIMPLE SWITCHER®
ProductStatus:
Not For New Designs
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
8V
Voltage-Input(Max):
40V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
3A
Frequency-Switching:
260kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)