Texas Instruments LM3670MF-1.8/NOPB
LM3670MF-1.8/NOPB
Part No.:
LM3670MF-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaLM3670MF-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 350MA SOT23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.5V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
350mA
Frequency-Switching:
1MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)