National Semiconductor LM3940ISX-3.3/NOPB
LM3940ISX-3.3/NOPB
Part No.:
LM3940ISX-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
ShinYuaLM3940ISX-3.3/NOPB.pdf
Description:
LM3940 1A LOW DROPOUT REGULATOR
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
7.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.2V @ 100mA
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C