Texas Instruments LP2992IM5X-1.8/NOPB
LP2992IM5X-1.8/NOPB
Part No.:
LP2992IM5X-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaLP2992IM5X-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP2992 MICROPOWER 250 MA LOW-NOI
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
16V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.85V @ 250mA
Current-Output:
250mA
Current-Quiescent(Iq):
95 µA
Current-Supply(Max):
4 mA
PSRR:
45dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C