National Semiconductor LP3852ES-2.5
LP3852ES-2.5
Part No.:
LP3852ES-2.5
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaLP3852ES-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DDPAK
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.38V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
3 mA
Current-Supply(Max):
10 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C