Texas Instruments LP3853ES-3.3
LP3853ES-3.3
Part No.:
LP3853ES-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
ShinYuaLP3853ES-3.3.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-5
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.6V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
4 mA
Current-Supply(Max):
10 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C