Texas Instruments LP3873ESX-3.3/NOPB
LP3873ESX-3.3/NOPB
Part No.:
LP3873ESX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaLP3873ESX-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-5
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.2V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
9 mA
Current-Supply(Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C