Texas Instruments LP3882EMR-1.5/NOPB
LP3882EMR-1.5/NOPB
Part No.:
LP3882EMR-1.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLP3882EMR-1.5/NOPB.pdf
Description:
LP3882 1.5A FAST-RESPONSE ULTRA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.32V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
30 µA
Current-Supply(Max):
8 mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C