Texas Instruments LP3991TL-1.3/NOPB
LP3991TL-1.3/NOPB
Part No.:
LP3991TL-1.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
ShinYuaLP3991TL-1.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 300MA 4DSBGA
  • Related Categories
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
4V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.16V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
100 µA
Current-Supply(Max):
225 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C