Texas Instruments LP5952TL-1.5/NOPB
LP5952TL-1.5/NOPB
Part No.:
LP5952TL-1.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
ShinYuaLP5952TL-1.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 350MA 5DSBGA
  • Related Categories
Package/Case:
5-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
4.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.2V @ 350mA
Current-Output:
350mA
Current-Quiescent(Iq):
28 µA
Current-Supply(Max):
100 µA
PSRR:
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C