Texas Instruments LP5990TM-1.2/NOPB
LP5990TM-1.2/NOPB
Part No.:
LP5990TM-1.2/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
ShinYuaLP5990TM-1.2/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4DSBGA
  • Related Categories
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.25V @ 200mA
Current-Output:
200mA
Current-Quiescent(Iq):
75 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
55dB (10kHz)
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C