Alliance Sensors Group LRLE-27-250-R-00-10-A
LRLE-27-250-R-00-10-A
Part No.:
LRLE-27-250-R-00-10-A
Manufacturer:
Alliance Sensors Group
Category:
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Package:
Cylinder
Datasheet:
ShinYuaLRLE-27-250-R-00-10-A.pdf
Description:
SENSOR LINEAR 254MM CABLE
Packaging:
Tube
Series:
LRL-27
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
Linear Position
Technology:
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
RotationAngle-ElectricalMechanical:
LinearRange:
0 ~ 254.00mm (0 ~ 10.00)
Output:
0 V ~ 10 V
OutputSignal:
ActuatorType:
Round Shaft
Linearity:
±0.15%
Resistance:
ResistanceTolerance:
Voltage-Supply:
0V ~ 10V
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Cable
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C