Nemco LSR100/10CM75
LSR100/10CM75
Part No.:
LSR100/10CM75
Manufacturer:
Nemco
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
ShinYuaLSR100/10CM75.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 2312
  • Related Categories
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
LSR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
75mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.102 (2.60mm)