Nemco LSR33/16BK500
LSR33/16BK500
Part No.:
LSR33/16BK500
Manufacturer:
Nemco
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ShinYuaLSR33/16BK500.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 10% 16V 1411
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
LSR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
500mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.075 (1.90mm)