Nemco LSR68/25HK125
LSR68/25HK125
Part No.:
LSR68/25HK125
Manufacturer:
Nemco
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaLSR68/25HK125.pdf
Description:
CAP TANT 68UF 10% 25V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
LSR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
125mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.161 (4.10mm)