Analog Devices Inc. LT1084CT-3.3#PBF
LT1084CT-3.3#PBF
Part No.:
LT1084CT-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaLT1084CT-3.3#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.5V @ 5A
Current-Output:
5A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Temperature
OperatingTemperature:
0°C ~ 125°C