Analog Devices Inc. LT1085IM-3.6#TRPBF
LT1085IM-3.6#TRPBF
Part No.:
LT1085IM-3.6#TRPBF
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
ShinYuaLT1085IM-3.6#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 3A D2PAK-3
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.6V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.5V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C