Analog Devices Inc. LT1085IT-12#PBF
LT1085IT-12#PBF
Part No.:
LT1085IT-12#PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaLT1085IT-12#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 3A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
25V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.5V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
10 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
60dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C