Analog Devices Inc. LT1118CST-2.5#PBF
LT1118CST-2.5#PBF
Part No.:
LT1118CST-2.5#PBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ShinYuaLT1118CST-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tube
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.3V @ 800mA
Current-Output:
800mA
Current-Quiescent(Iq):
1 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
80dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C