Analog Devices Inc. LT1129MPST-3.3#TRPBF
LT1129MPST-3.3#TRPBF
Part No.:
LT1129MPST-3.3#TRPBF
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ShinYuaLT1129MPST-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 700MA SOT223-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-Input(Max):
30V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.7V @ 700mA
Current-Output:
700mA
Current-Quiescent(Iq):
70 µA
Current-Supply(Max):
90 mA
PSRR:
64dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C