Analog Devices Inc. LT1173CS8-12#PBF
LT1173CS8-12#PBF
Part No.:
LT1173CS8-12#PBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLT1173CS8-12#PBF.pdf
Description:
IC REG BUCK BST 12V 1.5A 8SOIC
Packaging:
Tube
Active
Function:
Step-Up, Step-Down
OutputConfiguration:
Positive or Negative
Topology:
Buck, Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2V
Voltage-Input(Max):
30V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1.5A (Switch)
Frequency-Switching:
23kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)