Analog Devices Inc. LT1506IS8-3.3#TRPBF
LT1506IS8-3.3#TRPBF
Part No.:
LT1506IS8-3.3#TRPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLT1506IS8-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 4.5A 8SOIC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4V
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
4.5A
Frequency-Switching:
500kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)