Analog Devices Inc. LT1578CS8-2.5#PBF
LT1578CS8-2.5#PBF
Part No.:
LT1578CS8-2.5#PBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLT1578CS8-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Packaging:
Tube
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4V
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1.5A
Frequency-Switching:
200kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
0°C ~ 125°C (TJ)