Analog Devices Inc. LT1585ACM-1.5#TRPBF
LT1585ACM-1.5#TRPBF
Part No.:
LT1585ACM-1.5#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
ShinYuaLT1585ACM-1.5#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 5A D2PAK-3
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.4V @ 5A
Current-Output:
5A
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
0°C ~ 125°C