Analog Devices Inc. LT1585ACT-1.5#PBF
LT1585ACT-1.5#PBF
Part No.:
LT1585ACT-1.5#PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaLT1585ACT-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 5A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.4V @ 5A
Current-Output:
5A
PSRR:
72dB (120Hz)
OperatingTemperature:
0°C ~ 125°C